what is the cost for 57 li ne per ton

How to Calculate Price Per Gallon Sciencing

Apr 24, 2017 · When you must purchase a liquid by the gallon, it's often helpful to figure out exactly how much each gallon costs. For instance, if you are shopping for large water containers for an office, you may want to calculate the pergallon price to determine which of the bottles represents the best deal.

Cost Calculator for Mass Cleave Books

This information is given under 'Comparative Costs per Unit'. Just make sure that, at the top, the entry under 'Cost per unit' is the correct one for the selected 'Units are'. If it is only needed to make comparisons, the 'Quantity' could be entered as '1'. Remember TWO entries are needed. Values are given to 2 decimal places.

Price per pound calculator / Cost per lb app

Price per lb app / Cost per pound You are faced with the following situation: You want to buy a can of your favorite tuna, and you have three choices: 2oz for $0.99 4.5oz for $1.69 or 12oz for $4.79. Which choice will give you the most value for your money, and how to calculate the price per pound? Perplex? The best choice is 4.5oz for $1.69.

Platinum Prices Platinum Price Chart History Price of

APMEX's Platinum price chart shows realtime data for Platinum prices today and the historical price of Platinum per ounce. The Platinum price may be viewed for any date within the last 30 years in our interactive Platinum price chart below.

Railroad Cost Program Surface Transportation Board

, a part of the Surface Transportation Board's Uniform Railroad Costing System (URCS). URCS is a complex set of procedures which transform reported railroad expenses and activity data into estimates of the cost of

Retail Price List We Deliver Discounted pricing on volume

$15 per pallet for full pallet purchases Decorative Garden Stone WHITE MARBLE PEBBLE SIZE PRICE /LB PRICE/TON $/50LB BAG SqFt/ton 1" $ 0.319 $ 637 $ 23.0 280 2" $ 0.319 $ 637 $ 23.0 160 PINK MARBLE PEBBLE SIZE PRICE /LB PRICE/TON $/50LB BAG SqF/ton

fabried steel per ton Structural engineering general

Feb 24, 2006 · I was an estimator for a northernmidwest steel fabrior 5 years ago. At that time, fabried and delivered, prebid price per ton was $1200 to $1500 per ton for structural. $1500 to $2500 for miscellaneous steel. Call a local contractor or erector for erection costs. Notice that I gave you the "prebid" price for steel.

Compare Fuel Costs pelletheat

Compare Fuel Costs. Pellet fuel is a cost stable and price competitive fuel. A good way to understand the price benefits of pellet fuel is to compare it against other home heating fuels. The following chart can assist in comparing home heating fuels. The values shown are national averages. You may enter your own costs to compare.

How Much Does Crushed Limestone Cost? HowMuchIsIt

Aug 15, 2018 · How much does crushed limestone cost? except for #8, which can cost $2 more a ton. If the supplier charges by the yard, then the costs can be about $27 to $40 per yard. At Mains Landscape Supply, for instance, the cost of crushed limestone is $38.95 per yard. By the bag, most 50pound bags are going to cost anywhere from $3 to $7.

Cost of Gravel Estimates and Prices Paid CostHelper

JMJ Landscape Supply Center in Lynchburg, VA charges $65 a ton for 1/4"1/2" brown pea stone and $99.50 a ton for 1/2" earth rose crushed stone delivery within a 10mile radius is $55 per trip. A cubic yard of gravel (weighing roughly 1.2 to 1.7 tons) costs about $10$90 or more if hauled away by the customer, or $20$120 or more

Estimating Harvesting Costs

harvest systems using expert opinion derived costs • Quantifying costs for increases or decreases in fuel, labor, insurance, parts and other cost factors affecting harvest to a 2011 cost basis • Quantifying the effects of tree size and skidding or yarding distances with a constant harvest volume per

2019 Average Load of Sand, Mulch, or Rocks Cost Calculator

A load of masonry sand, river sand, or granite sand will cost anywhere from $25 to $40 per ton. One ton of masonry sand or river sand will cover roughly 35 square feet, 1 inch thick. One ton of granite sand will cover about 75 square feet, 2 inches thick. Sand is great for drainage.

Cost to Install River Rock 2019 Cost Calculator

For a basic project in zip code 47474 with 6 tons, the cost to Install River Rock starts at $188 $241 per ton. Actual costs will depend on job size, conditions, size options. To estimate costs for your project: 1. Set Project Zip Code Enter the Zip Code for the loion where labor is

Angie's List Project Cost Info Questions Angie's List

Ask Your Question. Angie's List Answers is the trusted spot to ask home improvement and health questions and get answers from service companies, health providers and consumers. For ratings and reviews on companies in your area, search Angie's List.

What is cost? definition and meaning BusinessDictionary

In business, cost is usually a monetary valuation of (1) effort, (2) material, (3) resources, (4) time and utilities consumed, (5) risks incurred, and (6) opportunity forgone in production and delivery of a good or service. All expenses are costs, but not all costs (such as those incurred in acquisition of an incomegenerating asset) are expenses.

How to Calculate Cost Per Pound Sciencing

Apr 26, 2018 · Now that you know how much each bag of candy costs per pound, you can compare them to see which is the better value. Although the small bag of candy costs a lot less than the big bag, it costs a whopping $8 per pound. The big bag is a better value because it costs only $2.60 per pound for the same product.

Iron Ore Spot Price (Any Origin) YCharts

Iron Ore Spot Price (Any Origin) is at a current level of 93.70, up from 86.47 last month and up from 65.75 one year ago. This is a change of 8.36% from last month and 42.51% from one year ago.

Cost per kilo calculator / Price per kg app

Users can access the app using desktops, laptops, netbooks, tablets or mobile devices to get the cost per kilogram or price per kilo. By entering item, weight and price information in the respective fields, users can determine the cost per kg or price per kilo.

Gravel Driveway Costs Howmuch.net

Additional handexcavation of typical soil will cost around $50 per cubic yard. Typical additional residential site clearing and preparation tasks range in cost from $0.50 to $1.50 per sq.ft. depending on amount and size of material, and transport. These flatwork examples do not include engineering attention to curves or inclines. DIY

Mining Equipment Costs InfoMine

Mining Equipment Fleet 10,000 tonne per day (ore + waste) open pit mine. The following listings of equipment capital and operating costs are taken directly from the current Mining Cost Service Manual and Mine and Mill Equipment Cost Estimator's Guide.In addition to the items listed here, these manuals contain entries for 74 additional excavators, 50 additional haulers, 16 dozers, 6 graders

Stone Material Calculators

Get the coverage per ton of the product desired Divide the square footage needed by the coverage per ton Example: A patio or wall is 20' long and 8' wide or high and you would like to use Buff Patio flagstone that has a coverage of 110130 square feet per ton.

pre:hardness for baritenext:mills for grinding hips plate